JAK-BIEGAĆ.PL

Portal początkujących biegaczy
Dzisiaj jest 23 września 2019, 17:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Site Admin

W dziale można dyskutować na tematy związane z początkami biegania. Jest to również miejsce dla nowych biegaczy na zadanie pytania tym bardziej doświadczonym.

Pierwsza i chyba najważniejszą zasadą jest to, aby nie zaczynać od razu z wysokiego "C", bo tylko człowiek się zniechęci. Każdy kiedyś zaczyna i myśle, że trzeba po prostu zacząć być może nawet od "dziecinnych" porcji, typu minuta biegu, potem z 5 marszobiegu i potem stopniowo zwiększać progres. Dużo osiągniemy samymi chęciami :) To jest moim zdaniem najważniejsza rada, być wytrwałym, a efekty na pewno przyjdą.

Zgadzam się. Ale ważna jest także wytrwałość. Jeśli pierwszego dnia damy sobie w kość, to następnego nie mamy siły się ruszyć. No i przyznam, że w taką pogodę jak dziś (cały dzień ulewa) nie jestem w stanie się przemóc i wyjść z domu, żeby pobiegać. I co jeszcze jest dla mnie ważne, dobre buty, ciekawa trasa – codziennie nieco inna, i dobra muzyka, która zachęca do ruchu. Powodzenia :)

Dla osób, które nigdy wcześniej nie biegały (jak ja:) polecam zacząć od 1 min biegu, a następnie 5 min marszu i tak przez cały pierwszy tydzień. A potem z każdym tygodniem wydłużać czas biegu, a skracać czas marszu. Jest to dobry pomysł, ponieważ wcześniej robiłam tak, że biegłam ok. 5 min na maxa, a potem już nie dałam siły. Ważna jest też rozgrzewka. Filmiki z przykładowymi ćwiczeniami możemy znaleźć nawet na youtube:) Fajnie też biegać z drugą osobą (która najlepiej jak jest na tym samym etapie co my). Razem raźniej:)

Ja osobiście biegałam. Oczywiście nie robię tego zawodowo ale pierwsze próby mam już za sobą i co mogę powiedzieć.. Polecam bieg długodystansowy w równomiernym, na początek niezbyt szybkim tempie. Z mojej wiedzy mogę powiedzieć, że ogólnie ćwiczenia można podzielić na takie dwie, myślę znaczące dla nas grupy. Są ćwiczenia, które będą przede wszystkim kształtować naszą sylwetkę lub takie, które będą miały na celu spalanie tkanki tłuszczowej. Bieg zaliczany jest do ćwiczeń z drugiej grupy, jednak wyróżnić można sprint, który będzie zaliczany do grupy pierwszej.

moniakk21 pisze:
Ja osobiście biegałam. Oczywiście nie robię tego zawodowo ale pierwsze próby mam już za sobą i co mogę powiedzieć.. Polecam bieg długodystansowy w równomiernym, na początek niezbyt szybkim tempie. Z mojej wiedzy mogę powiedzieć, że ogólnie ćwiczenia można podzielić na takie dwie, myślę znaczące dla nas grupy. Są ćwiczenia, które będą przede wszystkim kształtować naszą sylwetkę lub takie, które będą miały na celu spalanie tkanki tłuszczowej. Bieg zaliczany jest do ćwiczeń z drugiej grupy, jednak wyróżnić można sprint, który będzie zaliczany do grupy pierwszej.

Na sam początek bieg długodystansowy? Troche niezbyt trafiony pomysł, w jaki sposób ktoś, kto nigdy nie biegał ma biec przez dłuższy okres, skoro raz, że nie ma doświadczenia, dwa będzie mieć problemy z oddechem, a także momentalnym brakiem siły podczas biegu. Pierwsze co, to trzeba przyzwyczaić organizm do wysiłku i dopiero wtedy można powoli zwiększać mu progi dodając coraz mocniejszy wysiłek...

Awatar użytkownika

Witam.
Ja jeszcze nigdy ambitnie nie biegałem, tylko do autobusu jak się spóźniałem. Jestem zapalonym rowerzystą i w tym sezonie zimowym mam postanowienie utrzymać formę do następnego sezonu. Zawsze w zimę dawałem sobie na luz przez do od kwietnia /maja musiałem od początku budować formę na rower. Teraz chce w zimę zachować aktywność. Nie stać mnie na zakup roweru zimowego, wyposażenia i szkoda mi sprzętu. Dlatego zastanawiam się nad bieganiem. Zastanawia mnie czy byłaby to dobra forma aktywności na zimę dla rowerzysty. Podobno zawodowi kolarze MTB/szosowi systematycznie biegają. Czy warto zacząć biegać mając na uwadze taki cel ?
Pozdrawiam
Arek

Arkadiusz pisze:
Witam.
Ja jeszcze nigdy ambitnie nie biegałem, tylko do autobusu jak się spóźniałem. Jestem zapalonym rowerzystą i w tym sezonie zimowym mam postanowienie utrzymać formę do następnego sezonu. Zawsze w zimę dawałem sobie na luz przez do od kwietnia /maja musiałem od początku budować formę na rower. Teraz chce w zimę zachować aktywność. Nie stać mnie na zakup roweru zimowego, wyposażenia i szkoda mi sprzętu. Dlatego zastanawiam się nad bieganiem. Zastanawia mnie czy byłaby to dobra forma aktywności na zimę dla rowerzysty. Podobno zawodowi kolarze MTB/szosowi systematycznie biegają. Czy warto zacząć biegać mając na uwadze taki cel ?
Pozdrawiam
Arek

Myślę, że to dobry pomysł. W końcu nie warto robić sobie przerwy, a potem zaczynać od niższego poziomu kiedy można wybrać inną aktywność i jakoś podtrzymać efekty. Poza tym, taka odmiana również powinna zrobić dobrze, w końcu to jakieś urozmaicenie ;) Ja jednak nie lubię biegać zimą i zwykle tego nie robię. Zaraz dopada mnie katar i przeziębienie, nie wspominam już o czerwonym nosie.

Choć biegaczem jestem początkującym to moje ciało jest już w jakimś stopniu przyzwyczajone do wysiłku, bo trenuję piłkę nożną od kilku lat. Moim zdaniem w bieganiu najważniejsze jest różnicowanie tempa, nie bieganie tempem jednostajnym, nie ważne czy mocniejszym czy słabszym. Dlatego dobrą opcją dla początkujących są marszobiegi, interwały. 1 minuta biegu a potem aż 5 minut marszu to moim zdaniem jednak duży błąd nawet dla początkującej osoby. 1 minutę pobiega, spoci się, a 5 minut będzie "schła" będąc narażoną na przewianie, wychłodzenie organizmu, itd. Moim zdaniem absolutne maksimum długości trwania marszu to 2 razy ilość czasu przeznaczonego na bieg 1-2, 2-4, itd. Minuta czy dwie biegu to nie jest jakaś wielka dawka żeby po niej trzeba było aż tak długo odpoczywać, nawet będąc początkującym. Z uwagi jednak na brak doświadczenia początkujących osób polecam plan: 1 minuta biegu - 2 marszu - 1 - 2 , itd. Oczywiście to tylko na 1 tydzień, potem wyjście na biegi tylko na 20 minut to będzie stanowczo za mało i będzie trzeba wydłużać czas biegu, nie marszu ;)

moim zdaniem zaczynie od interwałów to bezsens. Interwały są dla osób które już są w zaawansowanej fazie treningu, a nie dla początkujących. Najlepiej rozpocząć od wolnego biegania tempem jednostajnym. Na początku wiadomo że nie będzie to jakiś długi bieg, ale na pewno da się wytrzymać 15 minut, a gdy już nie będzie siły można przerwać bieg i odpocząć idąc. Następnego dnia już przebiegniemy 16 minut i tak małymi krokami dojdzie się do niezłych wyników.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]