JAK-BIEGAĆ.PL

Portal początkujących biegaczy
Dzisiaj jest 24 lutego 2020, 23:07

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rozgrzewka

Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z bieganiem i zastanawiam się czy są jakieś określone ćwiczenia rozgrzewające przed bieganiem. Czy zawsze trzeba robić rozgrzewkę i ile powinna ona zazwyczaj trwać? Jakie ćwiczenia wykonujecie i polecacie początkującym biegającym? Czy po skończonym bieganiu również robicie jakieś ćwiczenia? Ze wszystkich rad z pewnością skorzystam! :-)

Tytuł: Re: Rozgrzewka

1. Rozgrzewkę trzeba robić zawsze.
2. Wykonujemy ją przed i po bieganiu.
3. Dobra rozgrzewka trwa ok. 15 minut.
4. Ważne, aby wykonać ćwiczenia na wszystkie partie ciała tzn. nie tylko pobudzające mięśnie i stawy nóg, ale też pamiętajmy o tułowiu, barkach. Najprostsze ćwiczenia jakie możemy wykonać to krążenie kolan, bioder, skrętoskłony, skłony tułowia, wykroki w przód itd. Filmiki z przykładowymi rozgrzewkami można znaleźć na youtube.

Zgadzam się z tym. Rozgrzewka jest bardzo potrzebna. Najpierw na rozluźnienie mięśni trzeba przebiec niewielki dystans, następnie porządna rozgrzewka. Należy zacząć od głowy i jechać w dół lub na odwrót. Należy rozgrzać wszystkie partie mięśni, aby nie nabawić się kontuzji. Po rozgrzewce należy zwiększyć dystans, a po bieganiu również należy się rozciągnąć.

Rozgrzewka to konieczność. Bez odpowiedniego rozgrzania mięśni, zaczęcie wzmożonego wysiłku jakim jest bieganie, to skazanie się na kontuzję, oczywiście nie zawsze, ale... :) W każdym razie 10-20 min to rozsądny czas na rozgrzanie mięśni. Warto pamiętać, żeby dane ćwiczenia podczas rozgrzewania powinny być wykonywane stopniowo i partiami, najlepiej z góry na dół. Nie polecam rozgrzewka np. bioder, potem stawów skokowych, a potem znów powrót np. do kolan. Stopniowo schodźmy w dół :)

rozgrzewkę można połączyć z małym truchtem, powiedzmy 10 minut, a dopiero później zwiększyć intensywność biegu. Zawsze po zakończeniu treningu warto również dobrze się rozciągnąć, aby pobudzić mięśnie. Można poszukać w internecie ponieważ jest wiele stron, filmików z fajnymi ćwiczeniami.

Ja wykonuje zawsze krótką standardową rozgrzewkę. Jakieś skipy, skłony, podskoki, machanie rękami, bieg tyłem itd. Potem przechodzę do rozciągania, które moim zdaniem jest najważniejszym elementem rozgrzewki, które, dobrze wykonane, ma nas chronić przed kontuzjami. Należy porozciągać każdy mięsień ciała, najbardziej jednak skupić się na nogach, bo to one będą narażone na największy wysiłek i obciążenie. Moja rozgrzewka trwa 10 do 15 minut i po niej zaczynam już swobodny bieg, nie martwiąc się o ryzyko kontuzji. Brak rozgrzewki to duży błąd początkujących biegaczy.

Na rozgrzewce należy się skupić. Jest bardzo ważną częścią całego treningu. Ja stawiam na rozwój fizyczny całego ciała, dlatego też zamiast wykonywać klasyczną rozgrzewkę wykonuję ćwiczenia aerobowe. Często korzystam z ćwiczeń rzeźbiących mięśnie odpowiednich części ciała, jak i z ćwiczeń cardio. Uwielbiam te proponowane przez Mel B (wiele jej filmików jest na YT) One dobrze rozwijają, poprawiają sylwetkę a co najważniejsze, znakomicie rozgrzewają. Nie mam oczywiście zawsze czasu by wykonać godzinną serię przed bieganiem, ale gdy tylko jestem w stanie, robię to. Podczas biegania czuję się luźna. Ćwiczenia cardio pomagają mi :) Wam również polecam !

Ćwiczenia aerobowe to nie rozgrzewka, tylko zasadnicza część treningu. Samo bieganie to również trening aerobowy.
Treningi Mel B również zawierają w sobie rozgrzewkę - tzn. delikatne rozruszanie wszystkich partii mięśni. Mogą to być przysiady, skręty tułowia, rozciąganie nóg - cokolwiek, co nie spowoduje kontuzji, a pomoże rozpocząć bezpieczny trening.

Hmm... Tak sobie myślę i przyznam, że nie robiłam rozgrzewki przed bieganiem, ani po. Po prostu jak wychodziłam z domu to już takim szybkim marszem albo lekkim truchcikiem, a następnie na światłami lekko tylko nogi rozgrzać i nic mi nie było. Ostatnio jednak zaczęłam stosować rozgrzewkę z ćwiczeń Chodakowskiej i przyznam, że nie dość że działają na większość mięśni to poprawia samopoczucie. Po takiej 5-cio minutowej rozgrzeweczce przyjemnie się biega :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]