JAK-BIEGAĆ.PL

Portal początkujących biegaczy
Dzisiaj jest 23 listopada 2017, 11:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość

Ja mam jednak wrażenie, że ciężko wyszczególnić wszystkie uniwersalne zasady dla początkujących biegaczy, bo nawet w Waszych dotychczasowych wypowiedziach widać, że każdy ma inne możliwości, inną formę w momencie startu. Jestem za tym, żeby treningi dostosowywać indywidualnie, szczególnie w zakresie czasu tych pierwszych biegów :) Ja osobiście preferuję spokojny bieg- trucht na 1 km. Z kolejnym tygodniem zwiększałam dystans i widziałam, że szło to w parze z polepszeniem formy. Ważne, żeby się zbytnio nie forsować, potrzeba cierpliwości i wytrwałości :)

Również uważam, że do zadowalającej formy dochodzi się stopniowo, małymi kroczkami. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka, może nas od razu zniechęcić. Początkowo lepiej spróbować biegać wolniej. Dystanse nie muszą być bardzo duże- najistotniejsze jest to, że w ogóle zdecydowaliśmy się na ruch. Reszta przyjdzie z czasem. Należy stopniowo zwiększać tempo. Można także wydłużyć trasę. Ważne, abyśmy mogli zaobserwować wzrost sprawności fizycznej. To takie motywujące!

Ja biegać zaczynałam już kilkakrotnie... niestety bez większych efektów. I kompletnie nie mam pojęcia czyja to wina, raczej nie mam problemów z uprawianiem innych sportów i mobilizacją do wysiłku fizycznego. Chyba po prostu ten rodzaj aktywności nie do końca mi odpowiada. Może rzeczywiście to wina złego planu? Może od początku wymagałam od siebie zbyt dużo w zbyt krótkim czasie?

moim zdaniem dobrze jest biegać również w towarzystwie. Na mnie to jakoś wpływa i dystans się nie dłuży. Zawsze jest to jakiś element motywacji, rywalizacji. Ewentualnie dobrym posunięciem jest słuchanie jakiejś muzyki, aby zabić dystans i nie myśleć tylko o nim .

Witam wszystkich,
dziś wkońcu zdecydowałam się i podjęłam wyzwanie - zaczęłam biegać. Muszę dodać, że niczego w świecie tak nienawidzę jak biegania. Oczywiście było koszmarnie. Moja kondycja jest zerowa. Biegam z planem podanym na stronie. 1 minuta biegania, 5 minut marszu. Nie jestem wstanie przebiec nawet minuty :( Masakra! Mimo wszystko mam nadzieję, że się nie poddam i że polubię wkońcu to bieganie, tak jak większość innych ludzi, którzy kiedyś nienawidzili biegać tak samo mocno jak ja! A teraz nie wyobrażają sobie życia bez biegania. Boże jak ja bym tak chciała. Chcę biegać przede wszystkim dla zdrowia, sparawności, ale również żeby zrzucić kilka zbędnych kilogramów, które pojawiły się w wyniku 4letniego siedzenia z dziećmi w domu. Po 2 ciążach byłam chudsza niż jestem teraz. Takiego brzucha i wałków na nim nie miałam nigdy. Nawet zaraz po urodzeniu... A boczki zawsze mnie obrzydzały.. Teraz sama jestem nieszczęśliwą posiadaczką dwóch. Och proszę pomóżcie mi wytrwać w bieganiu i może podrzućcie jakieś dobre rady. Pozdrawiam.

Ja też zaczynałem jak i ty, już jestem na 3 tygodniu na początku też miałem problemy z 1 minuta biegania a teraz 3 minuty i żadnych zadyszek ,powiem jedno nie poddawaj sie rób zgodnie z programem a zobaczysz efekty .Nie od razu bo to dożoo zależy od diety oraz od zangażownia co jest trudno pojąć na samym początku.

Jak zacząć biegać?
Z każdym dniem przybywa fanów biegania. Zapełniają parki i ścieżki w lesie. Biegają wszyscy – niezależnie od wieku i wykształcenia. Jak zacząć biegać?

Motywacja do biegania

Jeśli chcesz zacząć biegać, musisz mieć do tego odpowiednią motywację. Być może będzie to utrata wagi, poprawa kondycji lub udział w maratonie. Wybierz cel, który chcesz osiągnąć. Bez niego trudno Ci się będzie zmotywować do biegania np. jesienią. Dobrym sposobem jest bieganie z bliską osobą. Będzie ona stanowić doskonałą motywację do tego, aby zacząć trening.

Rady dla początkujących biegaczy

Pierwsze treningi nie mogą być zbyt intensywne. Zacznij biegać co drugi dzień – Twój organizm będzie miał czas na odpoczynek. Każdy trening rozpoczynaj od rozgrzewki. Przez pierwsze dni lub tygodnie (w zależności od Twojej kondycji) stosuj zasadę 5 minut marszu, 2 minuty biegu. Jeśli zaczniesz od razu biegać, z pewnością szybko nabawisz się kontuzji. Musisz przygotować swój organizm na wysiłek i stopniowo zwiększać intensywność treningu.

Jak efektywnie biegać?

Po pewnym czasie zwiększaj dystans, który pokonujesz podczas treningu. Wiele osób zadaje pytanie, jak często biegać. Najważniejsze jest to, żeby trenować regularnie. Zaleca się, aby biegać 3 dni w tygodniu przez minimum 40 minut. Pamiętaj, aby w trakcie treningu nawadniać organizm – wypij kilka łyków wody. Poziom płynów uzupełnij również po zakończeniu biegu. Kiedy zaczynać trening? Najlepiej rano, ponieważ wtedy mamy najwięcej energii do działania. Każdy bieg rozpoczynaj i kończ marszem.

Akcesoria dla biegaczy

Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas biegania, to kup specjalne akcesoria dla biegaczy. W tym przypadku będzie to opaska na rękę, w której umieścisz telefon. Jeśli nie wiesz, gdzie schować klucze, to kup pasek na biodra, który pomieści wszystkie potrzebne drobne przedmioty.

Ubrania dla biegaczy

Jeśli chcesz zacząć biegać, pomyśl o odpowiednim stroju i obuwiu. Najlepiej wybrać wygodne, sportowe ubrania, które nie będą ograniczać Twoich ruchów. Po pewnym czasie możesz także zainwestować w odzież termoaktywną, która odprowadza nadmiar wilgoci ze skóry. Ważnym elementem w bieganiu są także buty. Muszą one zapewnić odpowiednią amortyzację stóp. Jeśli zaczniesz biegać w trampkach, to szybko nabawisz się kontuzji. Zadbaj o swoje stawy i kup w sklepie sportowym specjalne obuwie do biegania – dobrane do typu podłoża, po którym biegasz.

Marszobiegi to dobry sposób na początek :) Tak, dobrze jest ustalić sobie/wybrać jakiś plan, np. z tych które podał/podała pine.

Jeśli nie masz zbyt dobrej formy, to myślę że najlepszy na początek będzie plan 10-tygodniowy. Ewentualnie możesz przeskoczyć kilka początkowych tygodni.

Przede wszystkim, żeby zacząć biegać trzeba wstać i wyjść z domu. Na pewno krótka rozgrzewka przed biegiem nie zaszkodzi, a ku zdziwieniu może nawet pomóc ;). Na początek jak najbardziej marszobieg, a następnie coraz więcej biegu, a mniej chodzenia.

W internecie są fajnie rozpisane treningi dla początkujących biegaczy. Zawsze trzeba pamiętać o krótkiej rozgrzewce, dzięki której może nam się udać uniknąć kontuzji. Na początku radzę zacząć od tak zwanego marszobiegu. Z czasem mniej chodzić, a więcej biegać, aż e końcu tylko biegać.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]