W ostatni czasie hitem stały się diety opierające się na białku. Sławna dieta Dukana lub jej nieco złagodzona wersja ? dieta proteinowa. Nie można też zapomnieć o wspaniałej diecie dla sportowców, w której poczesne miejsce zajmują białkowe odżywki, mające na celu szybką rozbudowę tkanki mięśniowej. Jak się jednak okazuje powiedzenie ?co za dużo, to nie zdrowo?, ma swoje zastosowanie również w przypadku nadmiernych ilości białka w codziennym pożywieniu.

Wszystkiego dokładnie tyle ile trzeba

Każdy składnik podawany w pożywieniu musi być w bardzo określonej ilości, aby organizm mógł dobrze funkcjonować. Jeśli czegoś jemy zbyt wiele kończy się to zazwyczaj chorobą. Najbardziej widoczne jest spożywanie nadmiernych ilości węglowodanów prostych, które powodują nadwagę. Większość z nas także doskonale wie, że nie można przesadzać z tłuszczami, ponieważ może się to skończyć miażdżycą, udarem czy zawałem. Choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy również nadmierna ilość białka w pokarmie może doprowadzić do poważnych chorób. Warto zwrócić uwagę na to, że obciąża ono nerki, wątrobę i trzustkę, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń tych narządów.

Duże ilości białka w diecie

Szacuje się, że nawet 80% z nas w codziennych posiłkach ma nadmierną ilość białka, nie stosując żadnej diety. Ilość białka, która powinna znaleźć się na talerzu to 0,8 g na kg masy ciała dla osoby nie uprawiającej sportu, 1,2-1,4 g/kg dla sportowców, przy czym kulturyści mogą pozwolić sobie maksymalnie na 2 g/kg. Jak przyjrzymy się dokładniej dziennej diecie okaże się, że produkty, które spożywamy zawierają nieco więcej białka niż wychodzi to z obliczeń. Szkodliwy wpływ tego składnika nie będzie widoczny w następnym dniu, ani tygodniu po jego spożyciu, gdyż problemy zdrowotne wynikające ze złej diety ujawniają się po kilku miesiącach a niekiedy nawet latach. Warto jednak już dziś pamiętać, że dieta białkowa długo stosowana nie wróży zdrowej przyszłości.

Czym grozi ?cudowna? dieta białkowa?

Jak już wcześniej wspomniano, dieta Dukana, proteinowa czy suplementacja białka może wywołać wiele różnych schorzeń. Pośród nich najbardziej reprezentatywne są:

  • W przypadku kobiet ? zwiększona łamliwość kości. Nadmiar białka wypłukuje z kości wapń, a to prowadzi do powstawania dziur w strukturze kości.
  • Znaczne obciążenie nerek i wątroby, związane ze zwiększonym metabolizmem białka.
  • Zaparcia ? dieta wysokobiałkowa jest zwykle uboga w błonnik, a co za tym idzie powstają trudności z wypróżnieniem. W dłuższej perspektywie czasu takie problemy mogą wpłynąć na powstanie nowotworu jelita grubego.
  • Wraz z białkiem zwiększa się w organizmie ilość puryn, które odpowiadają m.in. za powstawanie dny moczanowej i artretyzmu.
  • Wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy.
  • Pojawiają się problemy związane z niedoborem składników pokarmowych wypieranych przez białko.

Warto się zatem poważnie zastanowić nad tym, czy nie lepszym sposobem na uzyskanie zgrabnej sylwetki i muskulatury godnej kulturysty będzie stosowanie zbilansowanej diety i umiarkowany ale systematyczny trening.