Dawno już upadł pogląd jakoby ciąża była chorobą i usprawiedliwieniem dla lenistwa! Wszyscy specjaliści zgodnym chórem zachęcają przyszłe mamy do podjęcia jak też do nie rezygnowania z aktywności fizycznej w czasie ciąży. Nic więc dziwnego, że Panie które do dnia kiedy to dowiedziały się, że zostaną mami nie chcą rezygnować z treningów. Dotyczy to nie tylko zawodowych lekkoatletek! Nawet Panie biegające amatorsko coraz częściej, śmielej i głośniej zadają pytania dotyczące biegania w czasie ciąży. Czy można biegać w ciąży? Czy ciało kobiety w ciąży podoła trudom treningu? Jak bieganie wpływa na zdrowie przyszłej mamy i dziecka? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule!

Czy kobieta w ciąży powinna biegać?

Odpowiedź na to pytanie nie do końca jest oczywista. Każda przyszła mama powinna być pod stałą opieką lekarza i to właśnie on powinien zadecydować o tym jaka forma aktywności będzie dla niej najodpowiedniejsza. Nie mniej jednak, jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, a te wg statystyk dotyczą zaledwie od 3 do 6 procent wszystkich przyszłych mam, trening nie zaszkodzi, mamie, ani maleństwu. Wręcz przeciwnie! Bieganie nie tylko pomoże przygotować się kobiecie do porodu, ale też pozwoli jej szybko powrócić do formy po urodzeniu dziecka! Co więcej naukowcy udowodnili, że systematyczna aktywność fizyczna znacznie ogranicza, a nawet całkowicie eliminuje wiele typowych dla kobiet w ciąży dolegliwości! Aktywne fizycznie przyszłe mamy znacznie rzadziej uskarżają się na poranne nudności, wahania nastrojów czy problem ciężkich nóg! Innymi słowy ? jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań medycznych ciąża nie powinna być argumentem przemawiającym za tym by zawiesić treningi!

Czy ciąża sprzyja bieganiu ?

Nie jest niczym niezwykłym to, że w ciele przyszłej mamy zachodzi szereg zmian, dzięki którym jest ono w stanie podołać temu wyzwaniu. Dzięki uniesieniu przepony, a tym samym zmniejszeniu ilości zalegającego w płucach tlenu od pierwszego do dwudziestego czwartego tygodnia poprawia się wydolność oddechowa kobiety w ciąży. Wentylacja minutowa wzrasta nawet o 40 procent i to pomimo tego, że nie zwiększa się przy tym ilość oddechów na minutę! Kobieta w ciąży oddycha więc znacznie wydajniej niż inni! Nie bez znaczenia są również zmiany zachodzące w układzie krążenia: krew kobiety w ciąży staje się nieco rzadsza, a jej objętość rośnie. Pojemność minutowa serca kobiety w ciąży jest nawet o 1,5 litra większa niż u Pań niespodziewających się dziecka. Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, ze ciało kobiety w ciąży jest wręcz stworzone do tego by biegać. To dzięki opisanym wyżej parametrom wielu trenerów i sportowców określa ciążę mianem naturalnego dopingu. Czy tak jest w istocie? Niekoniecznie!

Każda kobieta w ciąży powinna być świadoma innych zmian zachodzących w jej ciele w tym szczególnym okresie. Jakich? Chociażby tego, że w okresie ciąży metabolizm przyśpiesza nawet o 1/5! To oznacza, że pierwszą rzeczą którą powinna zmienić biegająca przyszła mama jest jej jadłospis! Trenując w ciąży zwiększamy szansę na to, że stosując nieodpowiednią dietę doprowadzimy do niedoborów ważnych już nie tylko dla zdrowia kobiety, ale też dla rozwoju malucha, pierwiastków! Ważną informacją jest również to, że w okresie ciąży, nawet w przypadku Pań stosujących najlepszą dietę, wzrasta masa ciała, a tkanka łączna staje się delikatniejsza. Co to oznacza? Ciało kobiety w ciąży, choć jest bardziej wytrzymałe, staje się też słabsze, a tym samym bardziej podatne na mechaniczne urazy i kontuzje! To ważna informacja nie tylko, choć szczególnie dla tych Pań, które już przed ciążą uskarżały się na żylaki czy problemy ze stawami! W ich przypadku bieganie może pogłębić istniejące już problemy!

Jak widać, wbrew temu co twierdzą niektórzy, kobieta w ciąży wcale nie jest wprost stworzona do biegania! Zmiany zachodzące w jej ciele mają za zadanie wspomóc rozwój dziecka, ułatwić przywitanie go na świecie w sposób bezpieczny dla malucha i jego mamy. Nie zapominajmy o tym, szczególnie w czasie kiedy będąc pod wrażeniem ponadprzeciętnych możliwości Naszego ciała postanowimy wydłużyć trasę czy zwiększyć tempo biegu!

Jak bieganie wpływa na dziecko?

Czy bieganie sprzyja tylko zdrowiu przyszłej mamy? Nie! Na podstawie badań i kilkuletnich obserwacji naukowcom udało się ustalić, że dzieci Pań aktywnych fizycznie w trakcie ciąży ( czyli trenujących systematycznie!) ważyły średnio o 400 gram mniej niż dzieci nieaktywnych mam. Nie ma w tym nic złego! Maluchy te miały niższy od swoich rówieśników poziom tkanki tłuszczowej, a w wieku dojrzewania nie miały problemów z nadwagą!

Innym ciekawym, choć wciąż nie do końca uzasadnionym wnioskiem zaobserwowanym przez badaczy jest to, że dzieci aktywnych mam mają lepszą odporność i rzadziej zmagają się z problemami metabolicznymi (czyli cierpią z powodu kolek). Obecnie naukowcy są zdania, ze wszystko to zasługa lepszego dotlenienia płodu, jak też stosowanej przez nie zbilansowanej diety!

Bieganie a figura i waga kobiety przed i po ciąży

Naukowo zostało udowodnione, że aktywne fizycznie kobiety w ciąży tyją mniej od swoich niećwiczących koleżanek i o ponad 40 procent szybciej niż one powracają do formy po urodzeniu dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Nie jest to wcale żaden cud, a efekt utrzymywania pełnowartościowej, zbilansowanej diety i ruchu. Aktywne fizycznie Panie w ciąży są także stabilniejsze emocjonalnie, a przez to łatwiej jest im również oprzeć się tzw. zachciankom czy podjadaniu między posiłkami. To tylko jeden z wielu dowodów na to, że bieganie dyscyplinuje!

Kilka rad dla kobiet biegających w ciąży

Każda przyszła mama, niezależnie od tego jak świetnie czuje się w odmiennym stanie powinna mieć na uwadze, że choć ciąża nie jest chorobą jest stanem szczególnym, a tym samym powinna pamiętać :

1) Ciąża to co najmniej nie najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z bieganiem ? trenować powinny tylko te Panie, które już biegają systematycznie od co najmniej roku! Jeśli więc dotychczas nie biegałaś, wybierz inną dyscyplinę sportu czy formę aktywności fizycznej!

2) Pamiętaj o poinformowaniu swojego lekarza prowadzącego o tym, że biegasz! Dla każdego specjalisty jest to bardzo ważna informacja pod wpływem której może Cię np. częściej kierować na badania krwi!

3) Kobiety, które trenowały przed ciążą, o ile oczywiście nie istnieją ku temu jasne przesłanki medyczne, nie powinny zawieszać treningów na czas ciąży. Taka nagła zmiana nie spotka się z aprobatą ze strony Waszego ciała!

4) Nie biegaj samotnie! W czasie ciąży bezpieczniej będzie trenować w towarzystwie ? nikt nigdy nie da Ci gwarancji na to, że w trakcie treningu nie poczujesz się gorzej!

5) Nie biegamy w trzecim trymestrze! Nawet jeśli pozwala nam na to rozmiar brzuszka, zbyt wielu specjalistów udowodniło, że pod wpływem treningu w tym właśnie okresie zmniejszyć się może przepływ krwi pomiędzy łożyskiem, a ciałem matki! Nie znaczy to jednak, że w tym okresie kobieta nie powinna być aktywna! Bieganie można zastąpić spacerami lub zajęciami na basenie!

6) Modyfikuj swój plan treningowy tak często jak jest to konieczne pod kątem własnego samopoczucia! Nie trzymaj się twardo stosowanych dotychczas planów!

7) Zmodyfikuj swój jadłospis! Pamiętaj, że teraz potrzebujesz energii nie tylko po to, aby móc efektywnie ćwiczyć, ale też dlatego, że wszystkim dzielisz się ze swoim maleństwem!

8) Rozgrzewka to rzecz święta ? szczególnie dla kobiety w ciąży! Jak już napisaliśmy wcześniej ciało w tym okresie jest bardziej podatne na kontuzje, a zatem rozgrzewka poprzedzająca jak i kończąca trening jest niezbędna!

9) Nawet jeśli dotychczas uważałaś zakup pulsometru za zbędny wydatek, jeśli planujesz biegać w czasie ciąży raz jeszcze przemyśl swoją decyzję! Teraz będzie on naprawdę pomocny by ocenić efektywność treningu!

10) Nie zdziw się, jeśli w okolicach 4-5 miesiąca, czyli tuż przed chwilą kiedy powinnaś zawieszać treningi Twoje buty do biegania zaczną Ci sprawiać problemy! Ciąża to czas w którym powinnaś zwrócić na nie jeszcze większą uwagę niż dotychczas!

Wszystkim przyszłym mamom, którym ich lekarze prowadzący pozwolą biegać, życzymy owocnych treningów!