Redukcja wagi to cel przyświecający ponad 80% osób rozpoczynających każdego roku swoją przygodę z bieganiem. Mówiąc prościej większość z Nas zaczyna biegać by szybko schudnąć! Przekonanie o tym, że nic nie pomoże pozbyć się nam zbędnych kilogramów szybciej niż bieganie wcale nie jest błędne czy bezpodstawne! Teoretycznie już po miesiącu systematycznego biegania powinniśmy być o co najmniej 5 kg lżejsi. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego tak wiele jest osób rozczarowanych efektami treningów? Często jest wina bardzo banalnych błędów, które tylko na pierwszy rzut oka mogą wydawać się pewną receptą na sukces. Jeśli biegasz, a Twoja waga ani drgnie, czytaj dalej! Prezentujemy listę najczęstszych powodów, które utrudniają Nam szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów!

Biegasz zbyt krótko!

Ten problem rozpatrzymy na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to ogólny czas Naszego codziennego treningu. Jeśli biegasz rano, na czczo, Twój organizm zaczyna spalać zapasy tłuszczu już po 30 minutach, jednak wieczorem potrzebuje na to około 10 minut więcej. Jeśli więc Twój trening trwa zaledwie 30-40 minut nie oczekuj zbyt wiele! Oczywiście wiemy, że szczególnie początkujący biegacze mogą mieć problem z bieganiem przez okrągłą godzinę. Jest na to niezwykle prosty, skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla Naszego zdrowia sposób! Podziel godzinę treningu na czas w którym biegniesz i czas w którym maszerujesz lub skorzystaj z polecanego przez Nas gotowego planu treningowego! Innym powodem przez który nie zrzuciłeś tyle, ile oczekiwałeś, może być ogólny czas w którym trenujesz! Pamiętaj, że tempo zrzucania zbędnych kilogramów to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, chociażby twojej wagi wyjściowej czy stopnia zanieczyszczenia organizmu! Im większa jest Twoja nadwaga, im więcej zgromadzonych w Twoim ciele złogów, tym bardziej spektakularne efekty osiągniesz w pierwszych tygodniach ćwiczeń! I odwrotnie!

Pamiętaj: na początku odchudzania organizm oczyszcza się i stąd biorą się niesamowite efekty niektórych osób. Jeśli więc Twoja nadwaga jest nieduża lub systematycznie stosujesz kuracje oczyszczające, początkowy ubytek wagi może być niewielki! Nie przejmuj się więc tym, że nie schudłeś tyle ile zamierzałeś, chyba, że:

Stosujesz nieodpowiednią dietę!

O tym, że dobrze zbilansowana dieta jest gwarancją sukcesu wie każdy biegacz. Jednak osoby odchudzające się maja tendencję do stosowania diet zbyt drastycznych, lub nadmiernie bogatych w białko. W pierwszym przypadku organizm szybko zaczyna bronić się przed zniszczeniem. Choć początkowa utrata wagi może być imponująca, trend ten szybko się odwróci na Twoją niekorzyść i w niedługim czasie niemalże w 100% pewne jest to, że będziesz musiał zmagać się z efektem jo-jo. Jeśli zaś będziesz długo stosować dietę wysokobiałkową owszem, będziesz spalać tłuszcz, ale ten jest znacznie lżejszy od mięśni! Dlatego też możesz mieć wrażenie, że mimo wysiłków Twoja waga stoi w miejscu! W takim przypadku znacznie lepszym sposobem kontroli efektywności treningów będzie nie ważenie się, a mierzenie! Pamiętaj tylko, aby robić to tego samego dnia i w tym samym miejscu, inaczej pomiar nie będzie wiarygodny! Co zrobić w takiej sytuacji? Ustalając dietę możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka lub przeczytać nasz artykuł, który pomoże Ci udoskonalić swoją dietę! To bardzo ważnie nie tylko jeśli:

Biegasz zbyt intensywnie!

Wiele osób uważa, że nic nie jest lepszym dowodem wysokiej jakości treningu niż zadyszka, pot i zakwasy. TO BŁĄD! Taki trening nie tylko szybko zniechęca do biegania, ale przede wszystkim powoduje różnego rodzaju kontuzje, które skutecznie uniemożliwiają efektywny trening. Nie wszystkie widoczne są na pierwszy rzut oka! Pamiętaj, że Twój organizm jest bardzo mądrym ?urządzeniem?, które w pierwszej kolejności podejmuje działania niezbędne dla jego zdrowia i życia! Jeśli zauważy, że dzieje mu się krzywda, skupi swoją uwagę nie na redukcję wagi, a niwelowanie ważniejszej jego zdaniem bolączki! Intensywne bieganie oznaczać może również coś innego, a mianowicie brak przerw w czasie których organizm ma czas na regenerację! Codzienne bieganie wcale nie przyśpiesza odchudzania! Treningi co drugi dzień naprawdę wystarczą by schudnąć! Nie nadwyrężaj swego ciała, ponieważ możesz osiągnąć dokładnie taki sam efekt jak opisany wyżej! Pamiętaj, nie traktuj powiedzenia ?walka ze zbędnymi kilogramami? zbyt dosłownie! Nie daj się pokonać, jeśli chcesz osiągnąć cel! Nie zapominaj też o tym, by nie popadać w skrajności! Nie schudniesz jeśli:

Biegasz zbyt mało intensywnie!

Błąd przeciwny do wspomnianego wcześniej popełniany jest przez tych którzy zaczynając biegać by schudnąć równie często. Zwykle zwalniamy tempo lub przechodzimy do szybkiego marszu nie tylko w przypadku kiedy złapie Nas kolka, ale gdy tylko poczujemy, że Nasza twarz zaczęła zdradzać pierwsze objawy zmęczenia! Jednak rumieniec czy lekka zadyszka wcale nie jest powodem do tego byś mógł sobie folgować, szczególnie jeśli chcesz schudnąć! Jeśli dotychczas unikałeś sportu, nie ma nic niezwykłego w tym, że pierwsze treningi zdradzą Twój brak formy! Jednak z każdym dniem te niepożądane efekty będą stawały się coraz mniej widoczne, a z czasem żaden dystans nie będzie Ci straszny. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie masz podstaw do obaw, zaopatrz się np. w pulsometr, który pomoże Ci kontrolować Twój stan zdrowia w czasie treningu! Nie zapominaj również o tym, że aby spalać tłuszcz musisz osiągnąć i utrzymać odpowiednią wysokość tętna! Przez zbyt małą intensywność treningów rozumie się także ich nieregularność! Twój organizm uwielbia chodzić jak szwajcarskizegarek! Staraj się nie robić długich przerw w treningach, czyli biegać max. co drugi dzień, zawsze o tej samej porze. Stały rytm pracy zachęci organizm do szybkiego gubienia balastu!

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wymieniliśmy wszystkie powody przez, które mimo starań nie możemy schudnąć i zostały nam już tylko kwestie zdrowotne. Co jeszcze jest powodem przez który chudniemy mniej niż oczekiwaliśmy? Wszystkiemu winne są:

Suplementy diety!

Nie jest żadną tajemnicą ani nowością to, że osoby biegające by schudnąć stosują tak zwane wspomagacze. Na długiej liście dostępnych na rynku produktów znajdziemy wiele najróżniejszych preparatów ułatwiających redukcję tkanki tłuszczowej. Jednak jak pokazują statystki, to właśnie one są powodem największej liczby rozczarowań! Wiele osób uważa, że suplement diety zmaksymalizuje efekty treningów i rzeczywiście tak się dzieje, ale nie do końca tak jak to sobie wyobrażamy. Wszelkiego rodzaju środki wspomagające wysiłek fizyczny przede wszystkim zwiększają Nasze możliwości! Dzięki nim jesteśmy w stanie ćwiczyć dłużej, efektywniej i przede wszystkim jesteśmy mniej narażeni na negatywne skutki treningu. Nie licz więc na to, że jeśli systematycznie będziesz zażywał którykolwiek z nich efekty będą dwukrotnie lepsze czy też, że mogą zastąpić trening lub dietę! To nie tak działa!

Wymienione wyżej powody to najczęstsza przyczyna niepowodzeń osób biegających by schudnąć. Jak widać, przyczyn może być wiele, a większość z nich możemy bardzo szybko wyeliminować. Wystarczy tylko, że odpowiednio zmodyfikujemy dietę czy technikę biegu!

Jednak czy kilka cyferek powinno odbierać nam radość z treningów? W ŻADNYM WYPADKU! Bieganie jest sportem który nie tylko odchudza, ale przede wszystkim modeluje Naszą sylwetkę! Czasem efekt którego oczekiwałeś pojawia się nieco później, jednak zawsze poprzedzony jest wieloma innymi, miłymi nagrodami! Uda pozbawione cellulitu, jędrne pośladki, smukła sylwetka cieszą o wiele bardziej, niż to, co pokazuje waga! Nie patrz więc tylko na kilogramy, ale na to jak Twoje ciało zmienia się z każdym treningiem! Możesz być pewny, że nawet jeśli wg. swojej wagi nie schudniesz tyle, ile oczekiwałeś, to wszystkie Twoje ubrania nagle staną się za duże i wszyscy zauważą tą zmianę! Przecież właśnie o to Ci chodziło!