Aktywność fizyczna uprawiana na świeżym powietrzu stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. I słusznie, bo nie tylko przyczynia się do poprawy wyglądu sylwetki, ale też sprzyja dobremu zdrowiu i samopoczuciu. Musi być jednak bezpieczna. Jak o to zadbać?

Najpopularniejszą formą aktywności uprawianą na co dzień jest bieganie. Jest bowiem tanie, nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu i w teorii może je uprawiać każdy. Potrzebne są jedynie wygodne buty i odpowiedni strój, chęci oraz niewielki odcinek drogi. Niezbędne jest też zachowanie bezpieczeństwa.

5 zasad bezpiecznego biegania ? poznaj je wszystkie!

  1. Dobra widoczność to podstawa!

Dziś ubrania dla biegaczy produkowane są w jaskrawych kolorach, co jest podyktowane w głównej mierze bezpieczeństwem. Zimą, kiedy szybko zapada zmrok, trudno zobaczyć osoby poruszające się na drodze, zwłaszcza jeśli ubrane są na czarno. Alternatywą jest więc ubranie stroju uszytego z kolorowych tkanin oraz z wszytymi odblaskami. Te jednak należy mieć na sobie również niezależnie od stroju. Można je kupić w każdym hipermarkecie, kosztują niewiele, a mogą uratować życie! Biegaczom szczególnie polecana jest kamizelka odblaskowa. Ponadto trzeba pamiętać, że za brak elementu odblaskowego osoby poruszające się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym mogą otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. Dotyczy to zarówno pieszych, jak i biegaczy.

2. Smog? Realne zagrożenie!

Gdy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, lepiej zrezygnować z treningu i zaplanować go na inny dzień lub po prostu postawić na inny rodzaj ćwiczeń, np. na siłowni czy na basenie. Smog bardzo szkodzi zdrowiu, a na jego negatywne skutki najbardziej narażone są dzieci i właśnie osoby aktywne, długi czas przebywające na zewnątrz. W trakcie biegu często oddycha się przez nos, a zatem powietrze dociera do płuc nieprzefiltrowane.

Zanieczyszczenia wnikają do wnętrza również przez skórę. To one odpowiadają za pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości tuż po treningu: kaszlu, świszczącego oddechu, uczucia pieczenia w gardle i klatce piersiowej. Alternatywą jest bieganie poza miastem, z dala od ruchliwych ulic, gdzie poziom toksycznych substancji w powietrzu jest znacznie niższy.

3. Skóra pod ochroną

Osoby biegające po mieście, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, są narażone na zanieczyszczenia, które nie tylko wnikają do organizmu, ale też osiadają na skórze. Efekt? Skóra szybciej się starzeje, staje się szara, szorstka, skłonna do podrażnień. Po treningu należy więc dokładnie ją oczyścić za pomocą delikatnego mleczka lub płynu do demakijażu. Na tak przygotowaną cerę warto nałożyć odpowiedni krem anti-pollution, czyli chroniący przed zanieczyszczeniami, jak np. Vichy Slow Age. Jest to skuteczna ochrona przed stresem oksydacyjnym. Kosmetyki anti-pollution zapewniają dodatkowo właściwe nawilżenie skóry, działają na nią kojąco i regenerująco.

4. Odpowiednie nawodnienie

W trakcie treningu, ale również tuż po nim, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jest ono zależne od kilku czynników, np. intensywności wysiłku czy warunków atmosferycznych. Warto sięgać po wodę lub specjalnie opracowane dla sportowców napoje, które pomogą uzupełnić poziom elektrolitów. Bardzo ważna jest ponadto zbilansowana dieta.

5. Cierpliwość i konsekwencja

Rozpoczęcie regularnych treningów wcale nie jest zadaniem prostym. Trudno zmusić się do wysiłku, trudno też o systematyczność. Warto jednak podjąć ten trud. Bieganie daje mnóstwo radości i satysfakcji, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, a efekty, np. lepszą kondycję, daje się zauważyć bardzo szybko. Bieganie naprawdę uzależnia i daje poczucie euforii, pozwala się odprężyć i jest świetnym antidotum na stres!

Przestrzeganie tych 5 zasad sprawi, że bieganie będzie naprawdę bezpieczne ? właściwa ochrona przed stresem oksydacyjnym (pod postacią dobrze dobranych kosmetyków anti-pollution), zapewnienie dobrej widoczności, nawodnienie, cierpliwość i konsekwencja to naprawdę niewiele. Tylko tyle trzeba, by czerpać przyjemność z uprawiania joggingu!